ÜYE GİRİŞİ

Neden Okul Öncesi Eğitim ?

Sevgili Anne ve Babalar,

Sağlıklı çocuklar yetiştirmek, onların gelişim özelliklerinin, bu özellik doğrultusunda tespit edilen amaçların ve kazanılması gereken davranışların neler olduğunu bilmeye bağlıdır. Bunları bilmeden yapılan eğitim hem güçtür hem de tesadüflere kaldığı için pek çok hatanın yapılmasına yol açar. Eğitimi gerçekleştirebilmek için çocukların zihinsel, bedensel, dilsel, devinimsel, duygusal ve sosyal gelişim amaçlarını, bunun yanı sıra gelişimin temel ilkelerini ve gelişimi etkileyen faktörleri bilmek gereklidir.

Sağlıklı bireyler yetiştirmek, sağlıklı bir topluma sahip olmak demektir. sağlıklı bireyler yetiştirmenin temelinde ise çocuklarımızı iyi tanımak, anlamak ve onlara doğru model olmak yatar. okul öncesi dönem; çocuğun öğrenmesinin en yoğun olduğu, temel alışkanlıkların ve zihinsel yeteneklerin en hızlı gelişip biçimlendiği dönemdir.

Bu süre içerisinde kazanılan davranış biçimlerinin %70'i yaşam boyunca devam etmektedir. Sadece zihinsel anlamda gelişimin büyük bir kısmı değil, kişilik gelişiminin de önemli adımları bu yıllarda atılır.

Sağlıklı düşünen, kendine güvenen, mutlu ve yaratıcı bireyler yetiştirmenin ön koşulu bilinçli anne, baba ve eğitimcilerdir. Çocuklarımızın gelişimine birlikte destek olalım.