ÜYE GİRİŞİ

Branşlar

Bale ve Modern Dans

500x500_1

Balenin Çocuklar İçin Faydaları Nelerdir? Klasik balenin temelinde, kişinin hem zihninin hem de vücut yapısının disipline edilmesi vardır. Bu bakımdan bale, çocukların fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişimlerine büyük fayda sağlayan bir sanat dalıdır. - Bale eğitimleri klasik müzik eşliğinde yapılır. Bu durum çocuğun, müzik kulağının gelişmesine olanak sağlar. Bu sayede çocuk, müziğe nasıl eşlik etmesi gerektiğini öğrenir. - Bale eğitiminde, vücut çok önemlidir. Bu nedenle bale yapılmadan önce mutlaka esneme hareketleri yapılmalıdır. Aksi durumda kaslar yırtılabilir veya vücutta incinmeler meydana gelebilir. Bale eğitiminde yapılan hareketlerde vücut, uzatılarak çalışılır. Bu durum, çocuğun kas yapısının düzgün bir biçimde gelişmesine yardımcı olur. - Bale, büyük bir disiplin gerektirir. Bu koşulla birlikte bale eğitimi alan çocuk, öğrendiği disiplini hayatının her alanında uygulamaya başlar. - Çocuklar balede belli masal karakterlerini canlandırırlar. Masallarda ve hikâyelerde yer almak, hayal güçlerinin gelişmesine katkı sağlar. - Bale eğitimi sırasında yapılan vücut hareketleri, içe basma, taban düşüklüğü, hafif omurga eğrilikleri gibi hastalıkların tedavisinde destekleyici rol oynar. - Çocuğun duruşu düzelir, esnek bir vücut yapısı oluşur. - Klasik bale adımlarının belirli bir düzen ve ölçü içerisinde öğrenilmesi, çocuğun el-kol-bacak koordinasyonu kurmasını sağlar. - Bale eğitimi alan çocuk sağlıklı beslenmeyi öğrenir, güçlü bir bünye kazanır, bağışıklık sistemi güçlenir. - Bale eğitimi alan çocuk, özgüven sahibi olur ve hayat boyu kendini çevreye karşı daha iyi ifade eder. Zor ve yorucu bir dans olan bale, her şeyden önce sabır ve sevgi gerektirir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, erken yaşta başlanılması tavsiye edilen balenin çocuklar üzerinde birçok bakımdan faydası vardır. Zamanla elde edilen başarılar ve gösterilen olumlu tepkiler çocuğun yapmış olduğu dansa olan sevgisini ve ilgisini daha da arttıracaktır.

 

 

 
 
Tiyatro ve Drama

500x500_1Hayal gücünü geliştirerek yaratıcılık ve estetik gelişimini sağlar. Kendini tanımasını sağlayarak iç tepki ve dürtülerden yararlanmayı öğretir. Kendine güven duyma, bağımsız düşünme ve karar verme becerisini geliştirir. Farklı olay ve durumlarla ilgili deneyim kazandırarak yeni davranışlar geliştirmeyi sağlar. İş birliği yapabilme özelliğini geliştirerek, sosyal ve psikolojik duyarlılık yaratır. Kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak, olaylara onun bakış açısıyla bakması, o kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasını ve hissetmesini sağlar ve empati duygusunu geliştirir. Başkalarıyla olan benzerlik ve farklılıklarını keşfeder. Kendini ifade etmeyi, eleştirmeyi ve fark etmeyi sağlar. Sözel olmayan iletişimin öğrenilmesini sağlar. Bedenin sınırlarını fark etmeyi ve bedenini çok yönlü geliştirmeyi sağlar. Duygunlarını fark etmesini, hissettiklerini ifade edebilmesini sağlayarak, oyunlar ve doğaçlamalarla duygularını bir şekilde boşaltabilir. Dört temel dil becerisini (konuşma , dinleme, okuma , yazma) geliştirerek, dilin kullanım alanlarını ve kalitesini artırır. 

 
 
 
 
 
Jimnastik

500x500_1Cimnastik hem kız hem erkek çocuklarına hitap eden fiziki ve ruhsal gelişimi sağlayan özellikle başlama yaşı 3 olduğu için  tüm sporların öncesinde yer alabilen tüm çocuklara yönelik olimpik bir branştır.Cimnastik çocuklar üzerinde fiziki gelişimi sağlarken aynı zamanda da estetik bir görüntüye sahip olmalarını,boylarına göre kilo ve vucüt kas kitlelerini dengelemelerini sağlamaktır.Cimnastik branşı tüm spor branşlarının temelini oluşturur.Bu temel eğitimi almış olan çocuklar ileride branş değişikliği yaptıklarında dahi,hengangi bir bireysel veya takım sporuna bir adım önde başlayacaklardır.Kısacası cimnastik denge,kuvvet,çabukluk,esneklik,el-göz/sinir-kas kardinasyonu, kontrol ve bedenini bilinçli bir şekilde kullanabilme yeteneği kazandırmaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tenis

500x500_1

-          Çocuğunuz beden dengesini geliştirme imkanı bulacaktır.

-           El-Kol-Göz koordinasyonu gelişecek, buna bağlı olarak motor gelişimi ilerleyecektir.

-          Bireysel ve grup oyunu imkanlarıyla çocuğa farklı sosyal deneyimler yaşaması için imkan sağlayacaktır.

-          Çocuğunuzun dikkat ve odaklanma becerisini, geliştirecektir.

-          Çeviklik kazandırır.

-          Kalp rahatsızlığı riskini azaltır.

-          Topun takip edilmesi gerektirdiği için hız kazandırır.

-          Kemikleri güçlendirir.

-          Doğru beslenme alışkanlığı kazandırır.

-          Çalışma disiplini kavramını geliştirir.

-          Sorumluluk anlayışını geliştirir.

-          Yılmamayı, sürekli mücadele etmeyi  öğretir.

-          Sportmen olmayı öğretir. 

 

 

 

Melodika

500x500_1

Küçük yaş çocukların müzik ile ilgilenmelerinin akademik başarılarını da olumlu etkilediği bilinmektedir. Yaşları ilerledikçe de sorumluluk bilinçlerinin geliştiği ve edindikleri düzeni yaşamlarında devam ettirmektedirler. Çocuklara müziğin yararları:

1.Müzik çocuğun konsantrasyon becerilerini destekler. Müzik beynin birden fazla alanını aktive ettiğinden, çocuğun dikkat becerilerinin gelişmesine ve pekişmesine yardımcı olur. Müzik ile ilgilenen çocukların işitsel becerilerinin ve işitsel dikkatlerinin daha iyi olduğu belirlenmiştir. Bu çocukların uyaranları ayırt etmede de diğer çocuklara göre daha başarılı oldukları söylenmektedir (örneğin sesli bir sınıfta öğretmenin söylediklerine odaklanabilmek).

2.Müzik çocuğun okuma ve yazma becerilerini geliştirir. Müzik ile ilgilenen çocukların işitsel becerilerinin diğer çocuklara göre daha gelişkin olduğu için sözel ifadeleri daha hızla gelişir. Müzik yaparken birçok farklı alana dikkat etmesi gerektiğinden, okuma ve yazma çocuğa daha kolay bir görev olarak gelmeye başlar.

3.Seçilen müzik aletine göre çocuğun motor becerileri, özellikle ince motor becerileri gelişir ve pekişir.Ayrıca parça içinde notları takip etme, ritimi sayma matematiksel becerileri de destekler.

4.Küçük yaşta çocuğun müzikle ilgilenmesi çalışma alışkanlığı için referans oluşturur. Yapılan bir çalışmada müzik ile ilgilenmeyen çocukların, müzikle ilgilenen çocuklara göre okul başarıları ortalamalarının daha düşük olduğunu belirlenmiştir. Küçük yaşta bir müzik aleti çalması ve düzenli olarak bu konuda çalışıyor olmak çocuğun hafızasını güçlendirir, dikkatini daha çabuk odaklamasına yardımcı olur ve çalışma disiplinini, pekiştirir. Ayrıca müzik ile çocuğun kendine güveni artabilir, liderlik özelliği, sorumluluk bilinci ve olumlu davranışlar pekiştirilebilir.

5.Bir müzik aleti çalmak çocuğun yaşam kalitesini olumlu yönde etkiler. Yakın dönemdeki çalışmalar, okul korosunda veya orkestrasında yer alan çocukların şu anki ve ileride yaşamlarında en düşük alkol ve sigara kullanımına sahip grup olduğunu belirtmiştir.

6.Müzik aleti çalmak sadece beyini uyarmakla kalmaz, çocuğun stres düzeyinde de düşüşe yardımcı olur.Müzik ile çocuk kendini ifade edebilir.Çaldığı parçadaki ritimler onu sakinleştirebilir.Yapılan araştırmalarda müzikteki ritimlerin kaygı bozukluklarında ve depresyonda etkili bir ek tedavi yöntemi olduğunu ortaya koymuştur.

7.Müzik aletini çalabilmek bir çok çocuğun bir orkestrata veya küçük bir gurba kaıtlmasına yardımcı olur.Kendi özelliklerine yakın kişiler ile tanışmak, sosyal ilişkilerini kuvvetlendirmek içinde müzik iyi bir aracıdır.

 

 

 
Satranç

500x500_1

Satranç oynamak büyükler kadar çocuklar içinde oldukça faydalalı bir aktivite... İşte satrancın çocuklara faydaları...

·         Çocukların kişilik gelişimine doğru yönde oluşmasına katkıda bulunur. Dürüst, sakin, anlayışlı, mücadeleci, başarı odaklı, yönlerinin gelişimini sağlar.

·         Zaman yönetimini, zamanını çok iyi değerlendirmesi gerektiğini öğretir.

·         Kaybetme olsusunun da kazanmak kadar doğal olduğunu kavratır.

·         Analiz yeteneğini aşılar, ortaya çıkmasına yardımcı olur.

·         Çocukların neden sonuç arasındaki bağı kurmalarını öğretir. Böylece araştıran, soran, sorgulayan bireylerin yetişmesine olanak sağlar.

·         Dikkat ve konsantrasyonun önemini kavratır.

·         Göz ve beyin koordinasyonunu kurmayı sağlar.

·         Özgüven duygusunu oluşması ve gelişmesine katkıda bulunur.

·         Öğrenme zorluğu yaşayan çocukların öğrenme yeteneğini geliştirir. Ezberden uzak zihniyetler oluşmasına, düşünen ve sonuca ulaşan, araştıran, sorgulayan nesiller              yetişmesine olanak sağlar.

·         Strateji gelişimini destekler.

·         Çocukların disiplinli bir şekilde çalışmasının yanı sıra plan yaparak adım adım başarıya gitmenin yollarını keşfetmesini sağlar.

 

 

 

 

Yüzme

500x500_1

Su görünmez bir yardımcıdır. Yüzme, engelli de olsak her yaşta herkesin 12 ay boyunca yapabileceği ve faydalarının çok fazla olduğu bir spordur. Araştırmalara göre yüzen çocuklarda yüzmeyen çocuklara kıyasla birçok beceriyi daha erken kazandıkları gözlemlenmiştir. Yüzme çoğu kas gelişimini kuvvetlendirir. Karada kullanmadıkları bu kasları suda kullanmaktadırlar. Çocuklarda yüzme denge ve koordinasyonu geliştirir, kalp ve dolaşım sistemini harekete geçirir, sinir sistemini rahatlatır, psikolojik ve sosyal gelişimini destekler, grup içinde paylaşmayı ve sıra beklemeyi öğrenir, bağımsızlığı ve özgüveni artırır, ebeveyne su içerisinde güvenmeyi öğretir. Sulu ortamlarda gerektiğinde cesaretli, gerektiğinde de temkinli olmayı öğrenirler.