ÜYE GİRİŞİ

Branşlar

Branşlar
 
Bale ve Modern Dans

500x500_1

Balenin Çocuklar İçin Faydaları Nelerdir? Klasik balenin temelinde, kişinin hem zihninin hem de vücut yapısının disipline edilmesi vardır. Bu bakımdan bale, çocukların fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişimlerine büyük fayda sağlayan bir sanat dalıdır. - Bale eğitimleri klasik müzik eşliğinde yapılır. Bu durum çocuğun, müzik kulağının gelişmesine olanak sağlar. Bu sayede çocuk, müziğe nasıl eşlik etmesi gerektiğini öğrenir. - Bale eğitiminde, vücut çok önemlidir. Bu nedenle bale yapılmadan önce mutlaka esneme hareketleri yapılmalıdır. Aksi durumda kaslar yırtılabilir veya vücutta incinmeler meydana gelebilir. Bale eğitiminde yapılan hareketlerde vücut, uzatılarak çalışılır. Bu durum, çocuğun kas yapısının düzgün bir biçimde gelişmesine yardımcı olur. - Bale, büyük bir disiplin gerektirir. Bu koşulla birlikte bale eğitimi alan çocuk, öğrendiği disiplini hayatının her alanında uygulamaya başlar. - Çocuklar balede belli masal karakterlerini canlandırırlar. Masallarda ve hikâyelerde yer almak, hayal güçlerinin gelişmesine katkı sağlar. - Bale eğitimi sırasında yapılan vücut hareketleri, içe basma, taban düşüklüğü, hafif omurga eğrilikleri gibi hastalıkların tedavisinde destekleyici rol oynar. - Çocuğun duruşu düzelir, esnek bir vücut yapısı oluşur. - Klasik bale adımlarının belirli bir düzen ve ölçü içerisinde öğrenilmesi, çocuğun el-kol-bacak koordinasyonu kurmasını sağlar. - Bale eğitimi alan çocuk sağlıklı beslenmeyi öğrenir, güçlü bir bünye kazanır, bağışıklık sistemi güçlenir. - Bale eğitimi alan çocuk, özgüven sahibi olur ve hayat boyu kendini çevreye karşı daha iyi ifade eder. Zor ve yorucu bir dans olan bale, her şeyden önce sabır ve sevgi gerektirir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, erken yaşta başlanılması tavsiye edilen balenin çocuklar üzerinde birçok bakımdan faydası vardır. Zamanla elde edilen başarılar ve gösterilen olumlu tepkiler çocuğun yapmış olduğu dansa olan sevgisini ve ilgisini daha da arttıracaktır.

Binicilik

500x500_1

Bir spor çeşidi olan binicilik, kan dolaşımı ve solunum sistemini iyileştirir. Aynı zamanda kişinin duruşunu düzeltir çünkü binici, atın üzerinde olduğu süre içinde dik ve doğru bir şekilde oturmalıdır. Bunlara ek olarak binicilik, denge ve koordinasyonunuzu geliştirir. Atın ritmik yürüme biçimi binicinin bu yürüyüşe sürekli uyum sağlamasını gerektirir. Böylece değişik kas grupları, özellikle de pelvik kaslar ve duruş kasları, çalışır. At hızlandıkça binicinin farklı kas grupları da (kuadriseps ve diz ardı kirişi gibi) yoğun bir şekilde çalışmaya başlar. Atın doğal yürüyüşüne sağlanan uyum ve doğru biniş oturuşu bir araya geldiği zaman kişinin omurgası, eklem hareketliliği ve birçok kas grubunun durumu güçlenir. Düzenli şekilde binicilik sporunu yapan bir kişi çevresine karşı farkındalığını da geliştirir, uyanık olur ve acil durumlarla çok daha iyi bir şekilde baş eder. 

 
 
 
 
 
Yüzme

500x500_1

Su görünmez bir yardımcıdır. Yüzme, engelli de olsak her yaşta herkesin 12 ay boyunca yapabileceği ve faydalarının çok fazla olduğu bir spordur. Araştırmalara göre yüzen çocuklarda yüzmeyen çocuklara kıyasla birçok beceriyi daha erken kazandıkları gözlemlenmiştir. Yüzme çoğu kas gelişimini kuvvetlendirir. Karada kullanmadıkları bu kasları suda kullanmaktadırlar. Çocuklarda yüzme denge ve koordinasyonu geliştirir, kalp ve dolaşım sistemini harekete geçirir, sinir sistemini rahatlatır, psikolojik ve sosyal gelişimini destekler, grup içinde paylaşmayı ve sıra beklemeyi öğrenir, bağımsızlığı ve özgüveni artırır, ebeveyne su içerisinde güvenmeyi öğretir. Sulu ortamlarda gerektiğinde cesaretli, gerektiğinde de temkinli olmayı öğrenirler.

 

 

 

Tiyatro ve Drama

500x500_1Hayal gücünü geliştirerek yaratıcılık ve estetik gelişimini sağlar. Kendini tanımasını sağlayarak iç tepki ve dürtülerden yararlanmayı öğretir. Kendine güven duyma, bağımsız düşünme ve karar verme becerisini geliştirir. Farklı olay ve durumlarla ilgili deneyim kazandırarak yeni davranışlar geliştirmeyi sağlar. İş birliği yapabilme özelliğini geliştirerek, sosyal ve psikolojik duyarlılık yaratır. Kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak, olaylara onun bakış açısıyla bakması, o kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasını ve hissetmesini sağlar ve empati duygusunu geliştirir. Başkalarıyla olan benzerlik ve farklılıklarını keşfeder. Kendini ifade etmeyi, eleştirmeyi ve fark etmeyi sağlar. Sözel olmayan iletişimin öğrenilmesini sağlar. Bedenin sınırlarını fark etmeyi ve bedenini çok yönlü geliştirmeyi sağlar. Duygunlarını fark etmesini, hissettiklerini ifade edebilmesini sağlayarak, oyunlar ve doğaçlamalarla duygularını bir şekilde boşaltabilir. Dört temel dil becerisini (konuşma , dinleme, okuma , yazma) geliştirerek, dilin kullanım alanlarını ve kalitesini artırır. 

 
 
CİMNASTİK

500x500_1Cimnastik hem kız hem erkek çocuklarına hitap eden fiziki ve ruhsal gelişimi sağlayan özellikle başlama yaşı 3 olduğu için  tüm sporların öncesinde yer alabilen tüm çocuklara yönelik olimpik bir branştır.Cimnastik çocuklar üzerinde fiziki gelişimi sağlarken aynı zamanda da estetik bir görüntüye sahip olmalarını,boylarına göre kilo ve vucüt kas kitlelerini dengelemelerini sağlamaktır.Cimnastik branşı tüm spor branşlarının temelini oluşturur.Bu temel eğitimi almış olan çocuklar ileride branş değişikliği yaptıklarında dahi,hengangi bir bireysel veya takım sporuna bir adım önde başlayacaklardır.Kısacası cimnastik denge,kuvvet,çabukluk,esneklik,el-göz/sinir-kas kardinasyonu, kontrol ve bedenini bilinçli bir şekilde kullanabilme yeteneği kazandırmaktır.